kim ne soyledi


Sofia Didem Sözen

Yeni̇li̇k ve yetenek, varolanı tazelemekti̇r

Yetenek meselesi tartışmaya çok açık bir mesele. Hem doğuştan gelen, hem de geliştirilebilen bir şeydir. İkisinin ana noktası çalışmaktır. Çalışkan insan, yeteneksiz de olsa becerilerini geliştirebilir.

TANER RUMELİ
Oyuncu / Dizi & Tiyatro

10’luk sayı sisteminde 10 tane rakam vardır ve 9 bereketi temsil ettiği gibi yeni bir oluşumun müjdesini verir. Bir ile sıfır rakamının yeni bir birleşme ve oluşumu ile 10 sayısının geleceğini müjdeler. FİNANSAL FARKINDALILIKLARDA YETENEK SİZİ RAKİPLERİNİZDEN BİR ADIM ÖNE ÇIKARABİLECEĞİ GİBİ sahada kazandığınız savaşı masada vermemenizi sağlar.

TUNCER KÜÇÜKAYDOĞMUŞ
Founder CEO / Kuvars İnvest

Yetenek, Oyunculukta ... Oyuncunun kendiyle kavgası hiçbir zaman bitmiyor. İyi olmak, daha iyi olmak, başka roller oynayabilmek... Maksimumu yok, bir oyunu bir karakteri oynarsın, o karakterin maksimumuna ulaşırsın ama o orada kalır. Dünya starı Robert De Niro mesela, oynamadığı rol yok, komedide oynuyor. Yeni tatlar, yeni maceralar bitmiyor, çünkü dünyada oynanacak o kadar karakter var ki!

ORHAN KILIÇ
Oyuncu / Tiyatro & Dizi

“Yetenek, üzerine bir şeyler konulmadan bir yere gelemez. Yetenek olacak, ama o yetenek ham bir demirdir, demir cevheridir. Bunu paslanmaz çeliğe çevirmek için bir çok işlem lazım. Yetenek işin yüzse 20’si ise diğeri yüzde 80’idir.”

HAKAN BİLAL KUTLUALP

Yetenek bir potansiyel güçtür. Yeteneği olmayan kişiler saman alevi gibi aniden parlar biden yok olurlar. Maalesef ülkemizde eline mikrofonu alan, herhangi bir tiyatro sahnesine çıkan, bir film setinde kendisini gösteren ya da resim yaptığını sanan bazı kişiler sanatçı olduklarını ifade ederler, ne kadar sanatçı oldukları zaman içerisindeki yeteneklerinde ortaya çıkmakta. Yeteneğiniz yoksa sanatçı olamazsınız. Resim yapabilir, şarkı söyler, tiyatro yapabilirsiniz; bunları yapabilir olmak sanatçı olmayı sağlamaz.

RÜÇHAN KEÇECI
Modern Sanat / Güzel Sanatlar

Yetenek doğuştan gelir. Bunu ilerletmek de hocaların yeteneklerine bağlı. Yetenekli doğduğunuzda, genelde bizim seviyemizdeki sporcular daha önce fizyolojik teste girmişlerse daha yetenekli, daha farklı doğmuşlardır.

Cenk Devrim Ulusoy
Nefes Eğitmeni / Dünya şampiyonu

Yetenek tek başına belirleyici değil. Çalışmak ve direnmek önemli. Yetenek tembelliğin kılıfıdır. Başarı köpek gibi çalışmakla gelir.

Murat Saraçoğlu
Yönetmen / Sinema

Wing Chun bilgi ve beceri kabiliyetini ciddi şekilde geliştiriyor. Kişinin sahip olduğu yeteneklerin geliştirilmesi ve farkındalığın artırılması için özel bir takım eğitim programları var. Wing Chun programları kişiye çok iyi bir fiziksel denge kazandırır.

Aydın Erdem
Wing Chun Sifu / Eğitmen

Futbolda çok çalışırsanız, profesyonelliğin gereğini yerine getirirseniz bir yere geliyorsunuz, bunu kimse engelleyemiyor; bu tamamen yetenekle alakalı...78 milyonluk ülkede milli takımın maçında 11 kişi oynuyor. 7 milyonda 1 kişi. Bu torpille veya birilerinin zorlamsıyla olacak bir şey değil; tamamen kişisel yetenekle alakalı.

Saffet Sancaklı

Yetenek, şirketlerin hem araması hem de koruması gereken bir değer olarak ön plana çıkmaktadır.

ÖZGÜR SOY

Yetenek dediğimiz şey, Allah’ın insanlara özel bir hediyesidir. Her insana farklı yetenekler verebilir. Ama bu yetenek dediğiniz şey, sizi başkalarından daha başka hale getirir. Başlangıç noktasında ham bir şeydir. Sizi farklılaştırır ama başlangıç noktasıdır. Bunu hayatınızda bir mücevhere dönüştürebilmek de sizin karakteriniz, çalışma azminiz, aileniz, sosyal yapınız-çevreniz ve onu doğru kullanabilme kabiliyetinizle doğru orantılıdır. Bunu yapamazsanız o yeteneğiniz ham olarak kalır ama sizi çok başarılı bir hale getirmez.

 

Ali Gültiken
Futbolcu / Futbol yorumcusu